Kraina siedmiu osobliwości
Temat specjalizacji wsi
Kraina 7 osobliwości – pod tą tajemniczą nazwą kryją się najpiękniejsze zakątki gminy Nidzica położone wzdłuż północnego brzegu jeziora Omulew, które w swojej powieści dla młodzieży Krystyna Siesicka nazwała „Jeziorem Osobliwości”. Krainę tę tworzy wspomniane jezioro Omulew, oraz cztery wsie: Wikno, Jabłonka, Natać Duża i Natać Mała, leżące w Puszczy Ramucko-Napiwodzkiej. To tutaj toczy się akcja znanej powieści „Jezioro osobliwości” Krystyny Siesickiej. Tu też mieszka wodnik Omulek i jego świta, którzy chcą przybliżyć Ci to urokliwe, wyjątkowe i tajemnicze miejsce.
Historia Krainy 7 osobliwości sięga czasów średniowiecza. Tutaj przebiegał szlak bursztynowy. Warto odwiedzić miejsca, przez które odbywały się zorganizowane wyprawy po bursztyn. W okolicznych lasach kryją się bunkry z okresu II wojny światowej, rowy przeciwpancerne, stanowiska strzelnicze pozostałe po olsztyneckiej linii obrony. W okolicach znajdują się historyczne cmentarze z okresu I i II wojny światowej oraz stary drewniany kościółek. Legenda mówi o ukrytym w okolicy skarbie generała Samsonowa, zaginionym w czasie I wojny światowej. Podobno są to skrzynie pełne złotych monet.
Zapraszamy do poszukiwania skarbów... może czekają właśnie na Ciebie ?
Oferta i produkty wsi tematycznej
Nasze jedzenie oparte jest na darach lasu i jeziora. Posmakujesz potraw przygotowanych według tradycyjnej receptury kuchni mazurskiej. Od lat podczas festynu „Sierpniowe granie nad Omulewem” organizujemy konkurs kulinarny „Dary lasu i jeziora na talerzu” , w którym udział biorą mieszkańcy i turyści a potraw nie powstydziłaby się żadna restauracja.
Polecamy 7 omulewskich specjałów: domowy chleb, sandacza w kurkach, pierogi z rybą, babkę ziemniaczaną, smalec z kurkami, zupę grzybową, a na deser słodkie niespodzianki.
Wybitne trunki, wytwarzane metodą tradycyjną, oferuje znana w kraju i na świecie mikro-destylarnia „Z.Kozuba i Synowie”. Będziesz mieć okazję zapoznać się z procesem produkcji świetnych nalewek , posmakować polskiej whisky czy dobrej, zdrowej wódeczki. Zapraszamy do wzniesienia omulewskiego toastu: „wypijmy, żeby nam gardła szuwarami nie zarosły”!
Wielopokoleniowa tradycja regionu, zachęca do spaceru edukacyjnym szlakiem starych zawodów: rybak, drwal, rolnik. Przeniesiesz się w przeszłość mazurskiej wsi. Upleciesz sieć, okorujesz pień drzewa, odwiedzisz „mini skansen” narzędzi rolniczych.
Dla grup zorganizujemy w „Starej Zagrodzie” warsztaty np. pieczenia chleba, wędzenia, przygotowywania przetworów itd.. Poznasz sztukę dekoracji „z niczego…”, zorganizujemy warsztaty z szydełkowania czy haftu, zobaczysz jak pracuje rzeźbiarz czy jak wykonać patchworki.
Niezwykłe, osobliwe 7 cudów przyrody Puszczy Ramucko- Napiwodzkiej, które otacza jezioro objęte jest obszarem Natura 2000. Wyjątkowym zjawiskiem jest sukcesja, czyli naturalne samoistne odradzanie się lasu oraz sufozja, polegająca na zapadaniu się koryta rzeki. W lasach można spotkać orła bielika, kanie, zimorodka i inne rzadko spotykane gatunki dzikich ptaków (kani, orła) i zwierząt, jak łosie czy wilki. Jezioro osobliwości (jezioro Omulew) jest największym (ok. 550 ha) jeziorem w powiecie Nidzickim, z którego wypływa rzeka Omulew. Na jeziorze i pod wodą znajduje 7 wysp . Podobno Omulew ma dwa dna, a w jego wodach kryją się skarby przeszłości, do których odkrywania zapraszamy.
W pobliskim rezerwacie Koniuszanka, gdzie rosną wiekowe dęby, daglezje i niezwykłe kępy jałowców, zachwycają pomysłową architekturą żeremia bobrów. Tam też znajdziemy edukacyjną ścieżkę przyrodniczą prowadzącą m.in. do zabytkowego dębu im. Wilhelma Kaisera. Dla zorganizowanych grup turystycznych oferujemy ciekawe spotkanie z leśniczym-gawędziarzem, który barwnie opowiada o cudach tutejszej przyrody. „Leśna apteka” natury zawiera babcine specjały na zdrowie, dobry humor i urodę. Tutaj płynie czas w otoczeniu niezwykłych ludzi, przedstawicieli różnych zawodów, pasji, wyznań i kultur. Mieszkańcami są znani rzemieślnicy, artyści, lekarze i byli dygnitarze.
Okolice Omulewa są mekką ciekawych osobistości, gdzie na niewielkim skrawku ziemi spotkasz przekrój artystyczny i kulturalny a prace wielu z nich zobaczyć możesz na zorganizowanej wystawie „Sztuka nad Omulewem”. Spotkasz wyznawców wiary: rzymsko-katolickiej, greko-katolickiej, ewangelickiej i prawosławnej. Możesz wziąć udział w nabożeństwie w kościele katolickim oraz ewangelickim.
- „Szlakiem Dawnego Mazura” – spacer z przewodnikiem szlakiem starych zawodów
- Czas ok. 1,5 godz. W trakcie spaceru dowiesz się jak pracowali dawni Mazurzy, upleciesz sieć, zasiejesz zboże , itd.
- „Leśna przygoda” – spacer z leśnikiem po ścieżce przyrodniczej który ciekawie opowiada o cudach natury i zyciu lasu - ok. 1,5 godz
- „Na podwórku pradziadka” – zabawy dawnych Mazurów- zabawa murowana - 1,5 – 2 godz.
- Zwiedzanie mikro-destylarni „Z.Kozuba i Synowie” – czas 1,5-2 godz.
- Spływ kajakowy Omulewem - ok. 3 godz. Niezapomniane przeżycie dla tych , który lubią aktywny wypoczynek w zgodzie z naturą
- Warsztaty : kulinarne, pieczenia chleba, przygotowywania grzybów, wędzenia, rzeźbiarskie, wyrobu biżuterii, „coś z niczego”, ze skarbów natury, szydełkowanie i co tylko zechcecie
- Wycieczki rowerowe „Tour de Omulew” – 21 km wokół Omulewa
Kontakt:
TOWARZYSTWO ROZWOJU OKOLIC OMULEWA "RAZEM DLA WSZYSTKICH"
Jabłonka 22a, 13-100 Nidzica
Mirosława Kozuba – 513 172 816
Jolanta Ziemska - 607 039 815
mail: kraina7osobliwosci@gmail.com
mail: razem_dla_wszystkich@onet.eu