Blanki - Zielarska Wioska

Informacje ogólne

Blanki - wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Lidzbark Warmiński.

Miejscowość Blanki to miejsce, w którym z jednego małego zielnika wyrósł pomysł na działalność całej wsi. A nikt nie spodziewał się, że stworzony przez mieszkanki wsi ogródek okaże się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu wyszło na jaw, że znawczyń i pasjonatek zielarstwa jest w okolicach całkiem dużo. Jednym z głównych celów tej działalności jest promowanie gminy Lidzbark Warmiński poprzez zielarstwo i ekologię.

Dziś Blanki słyną już z produktów powstałych z miejscowych ziół (głównie pokrzywy). Do wytwarzania nalewek i syropów używane także dziko rosnące rośliny lecznicze. „Babki zielarki” korzystają z waleriany, kwiatów bzu czarnego, zielonych pączków brzozy, aronii, owoców pigwy, dzikiej róży, malin, szafranu, poziomek, czy korzenia arcydzięgiela (na potencję). Z tych wszystkich składników i sięgających do tradycji przepisów powstają nalewki lecznicze o oryginalnych i kuszących nazwach, jak chociażby lubczykowy eliksir miłości, nalewka jubilerska z płatkami złota, starowarmińska żenicha z dzikiej róży na miodzie, przymorza brankowska, czy eliksir Kopernika – wino z szafranem i figą na dobry żołądek i niestrawność. Nalewki i syropy stworzone w tej pięknej wsi zadają kłam powiedzeniu „gorzki lek najlepiej leczy”, ponieważ nie tylko leczą, ale i wspaniale smakują.

Kontakt:

Organizacja koordynująca:
Grupa Nieformalna Babki Zielarki,
tel. 600600128,
email: pacanowskaa@o2.pl