Węgój – Wieś Warmińskich Straszydeł

Temat przewodni wsi

Węgój, jest to wieś nieodgadniona i pełna tajemnic, żyją tu wyjątkowi mieszkańcy, dlatego zagościły u nas bajkowe postacie z legend i baśni warmińskich: Kłobuk, Gierach, Smętek, Topich, Czarownica, Babojędza, Wiła, Diabeł, Zmory, Ałna, Kałutki. Są one niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, poprzez grę bawią, uczą i integrują.

Szalona przygoda, wyśmienita zabawa – oto, co czeka na Was na terenie, gdzie codziennością jest widok pięknych lasów, pól i łąk. Tu możesz zobaczyć, jak się karmi kury, doi krowę, możesz poczuć zapach ściętej trawy i popróbować wiejskiego jadła.

To właśnie tu Warmińskie Straszydła czekają na śmiałków, którzy przyjadą odnaleźć skarb Kłobuka i Smętka. Tu wszystko jest możliwe!

Wieś Warmińskich Straszydeł jest idealnym miejscem dla spragnionych przygód, miejscem gdzie można spotkać postacie z legend warmińskich, poznać obyczaje ludowe, skorzystać ze ścieżki rowerowej, wypocząć na pięknie zagospodarowanej plaży nad jeziorem, posmakować prawdziwego wiejskiego jadła, posłuchać warmińskich opowieści, zobaczyć występ zespołu regionalnego w oryginalnych strojach ludowych, uczestniczyć w lekcji regionalnej oraz pokazie ogni na łonie natury. Do wsi Warmińskich Straszydeł zapraszamy o każdej porze roku. Straszymy... to znaczy... przyjmujemy grupy zorganizowane oraz gości indywidualnych (po wcześniejszym uzgodnieniu).

Oferta i produkty wsi

Fabularna Gra Terenowa „Warmińskie Straszydła”, pierwsza i na razie jedyna atrakcja tego typu w województwie warmińsko-mazurskim.

Po wykonaniu wszystkich zadań zleconych przez Warmińskie Straszydła: m.in. Kłobuka, Smętka, Gieracha, Wiłę, Babojędzę, Ałnę, Czarownicę, Topicha… uczestnicy poszukują ukrytego skarbu strzeżonego przez Kałutki. Fabularna gra terenowa stanowi połączenie aktywnego wypoczynku, wspaniałej zabawy integracyjnej z poznaniem przyrody i tradycji regionu.

    Dopełnieniem gry mogą być:
  • ognisko z pieczeniem kiełbasek,
  • zabawy z udziałem warmińskich straszydeł (dawne zabawy warmińskie),
  • zwiedzanie wsi w poszukiwaniu Postaci Warmińskich Straszydeł,
  • zwiedzanie ze straszydłem skansenu dawnych maszyn rolniczych,
  • nauka piosenki regionalnej,
  • zabawy integracyjne ze straszydłami przy muzyce,
  • nauka tańca warmińskich straszydeł,
  • warsztaty z wykorzystaniem materiału przyrodniczego, słomy i siana np. kogucik na patyku.

Kontakt:

Teresa Kacperska, Stowarzyszenie Edukacji Lokalnej CEL, tel. 509 303 987
Anna Watros, Stowarzyszenie Wszechstronnego Rozwoju Pasja, tel. 502 201 630