Browina - Wioska Pogody Ducha

Temat specjalizacji wsi

Browina to wioska o niezwykłej historii związanej z historią Polski i Europy ze śladami osadnictwa z przed kilku tysięcy lat. Tu rozegrała się jedna z faz Bitwy pod Grunwaldem i Bitwy pod Tannenbergiem. Wioska należała od XV w. do zasłużonego polskiego rodu Gołyńskich, właścicieli warszawskiego Tarchomina. Z tym miejscem są związane nazwiska z polskim ruchem narodowym. Przed wojną w osadzie żyli razem Polacy, Niemcy, Żydzi, wyznawcy kościoła katolickiego, protestanckiego i judaistycznego. Na terenie wsi była dzwonnica, szkoła, karczma żydowska z legendą, sklep kolonialny, zakład kowalski ze sklepem oraz młyn wodny który słynął z festynów wiejskich. Wioska i okolica miały zwyczajowo przyjęte nazwy podregionów zawsze w języku polskim – Górka, Dołek, Przed Browiną, Las, Bagno Browińskie.

Okoliczna ludność przez wieki zajmowała się rolnictwem, handlem i rzemiosłem, powszechnie kopano i suszono torf, do celów opałowych. Wydobywano również rudy darniowe żelaza do kowalstwa. Urozmaicony krajobraz pagórów, ciepłolubnych muraw oraz rozległych podmokłych łąk w dolinie Marózki dawnej zwanej Lubienicą sprzyjał zbiorom ziół i ziołolecznictwu. Okolice słynęły z ziela chućkogój, po który przybywano z daleka. Przydomowe ogrody były oazą spokoju, miejscem uprawy kwiatów, warzyw, owoców i hodowli zwierząt.

Niezwykłe dziedzictwo jest szansą na kontynuację rozwoju wioski. W zabieganej codzienności, pełnej stresu, zmartwień i problemów to tu można znaleźć równowagę psychiczną i fizyczną i dotrzeć do własnej Pogody Ducha. Stan ten można osiągnąć różnie i chcemy pomagać w odnajdywaniu własnego sposobu. Celem naszym jest Pogodę Ducha człowiekowi pomóc przywracać po przez lokalną wytwórczość produktów i usług. Odtwarzanie rekonstrukcji historycznych będzie również pokazywało jak Pogodę Ducha ratowano dawniej w czasie wielkich wydarzeń, wojen, bitew, życia codziennego. Zapraszamy zobaczyć jak Pogodę Ducha ratowali żołnierze 100 lat temu w Bitwie pod Tannenbergiem.

Oferta i produkty wsi

Sposoby na Pogodę Ducha które będzie można znaleźć w Browinie.

 1. Zielarstwo – zioła na poprawę nastroju, zapachy, olejki eteryczne
 2. Nalewki i wina – dawne przepisy z ziół i owoców
 3. Produkty kolonialne – kawa, herbata, kakao, cynamon, wanilia, szafran,
 4. Pszczelarstwo – miody, woski, propolis, mleczko, pyłek
 5. Ogrodnictwo – ekologiczne warzywa i owoce, drób z wolnego wybiegu
 6. Kąpiele relaksujące – borowiny, zioła, glinki, solanki
 7. Obcowanie z przyrodą – spacery wśród pól i lasów
 8. Gawęda i dobre słowo – rozmowy, dialog z mieszkańcami i gośćmi
 9. Muzyka i śpiew – kameralne spotkania muzyczne, towarzystwo dźwięku
 10. Poezja i proza – wyciszenie się w ciekawej lekturze, promocja autorska
 11. Modlitwa i kontemplacja – poszukiwanie Pogody Ducha dla wartości wyższych pod Dzwonnicą od Anniołów

Kontakt

 1. Stowarzyszenie KEKS - "Kozłowska Ekologiczna Kuźnia Smaku"
  Turówko 18, 13-124 Turówko
  e-mail: keks@kozlowo.pl
  Alicja Eidtner – Prezes KEKS
  Krzysztof Bucholski – animator regionu
 2. Stara Szkoła w Browinie – punkt informacji
  Browina 16, 13-124 Kozłowo
  Tel.: +48 604 452645
  e-mail: kontakt@browina.pl