Spotkanie przedstawicieli LGD z ekspertem ds. wiosek tematycznych
W dniach 8-10 2014 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli LGD z ekspertem ds. wiosek tematycznych realizowanego w ramach projektu współpracy „Warmińsko- Mazurskie Wsie Tematyczne”. Celem organizacji spotkania było wypracowanie standardów inicjowania działalności gospodarczej w formie wioski tematycznej na obszarze objętym projektem. Animatorem spotkania , prowadzącym dyskusję, kierującym opracowywaniem standardów był ekspert ds. wiosek tematycznych, który kontrolując przebieg spotkania na bieżąco korygował pomysły, założenia. Na terenie każdej z LGD funkcjonują organizacje pozarządowe gotowe do podjęcia działalności w formie wsi tematycznej. Pod kontrolą merytoryczną eksperta analizowano sytuację organizacji pozarządowym pod względem formy prowadzenia działalności gospodarczej. Dokonywano porównań aktywnych wiejskich organizacji pozarządowych na terenie objętym projektem.
Obszary wiejskie objęte projektem różnią się pod względem posiadanych zasobów, pomysłów na rozwój społeczny i gospodarczy. Podczas spotkania umówione zostały przede wszystkim miejscowości objęte projektem ( Blanki, Praslity, Żywkowo, Węgój, Giławy, Rodowo, Gąsiorowo, Kamionka, Browina, Jerutki, Jabłonka), potraktowane priorytetowo ze względu na posiadany przez nich potencjał pozwalający na osiągnięcie założonych celów operacji. Omówione zostały również inne miejscowości wiejskie, gdzie realne jest założenie w przyszłości wsi tematycznej. Planuje się w przyszłości kontynuacje działań projektu, dążąc do zwiększenia ilości wiosek tematycznych na terenach partnerskich LGD.
Organizacja spotkania eksperta z przedstawicielami LGD przyczyniło się do wypracowania odpowiednich standardów tworzenia wsi tematycznych na danym terenie, ze względu na posiadaną przez przedstawicieli LGD wiedzę o uwarunkowaniach obszaru, doświadczenie we współpracy z przedstawicielami sformalizowanych grup. Przedstawiciele LGD poprzez spotkania z ekspertem zdobyli wiedzę pozwalającą im na udzielanie wsparcia merytorycznego lokalnym liderom wiejskim po zakończeniu działań projektu, co wpłynie na zachowanie trwałości założonych celów.